Історичні віхи Світлячка в датах, подіях, особах

«Дитинство – це ранок людського життя,

а ранок має бути щасливим».       С. Русова

  

Саме такий щасливий ранок, омріяний Софією Русовою,  щодня зустрічає  малят, які відвідують дошкільний навчальний закладі №17, що знаходиться в історичному куточку Старого міста.

 Починається історія садочка з вулиці Довгої, на якій  у 1963 році було побудовано і здано в експлуатацію дитячий садок №17 з  казково ніжною назвою «Світлячок», яку зберіг до сьогоднішнього часу, а згодом засяяв яскравою зіркою в сузір’ї дошкільної освіти м.Кам’янця-Подільського.

 Історію дитячого закладу  допомогли відновити не тільки документи, а й свідчення очевидців. Як згадує Олег Сухорецький, житель Кам’янець-Подільського: «Я будував садочок  №17.  Для його зведення нам дали стислий термін, бо треба було виконати п’ятирічний план. Замість двох років будівництва ми його побудували за один рік. На цьому місці, де стоїть заклад, було велике міське сміттєзвалище. Ми розчистили площу, кинули бетонні плити і розпочали будівництво».

Першою завідуючою була призначена Марія Михайлівна Мазур, про що свідчить наказ №1 від 20 жовтня 1963р. До 15 грудня 1963 року завідувачка займалась організаційними питаннями. Першим на роботу був прийнятий сторож з навантаженням 0,5 ставки для охорони. 20 грудня 1963 року на підставі наказу №483 по Кам’янець-Подільському відділу народної освіти «Про укомплектацію педкадрами дитячих ясел №17», були призначені на посаду 7 вихователів, які розпочали професійну діяльність 2 січня 1964 року. Дітей розмістили у двох корпусах: в новому двоповерховому – дітей дошкільного віку, а в старому, одноповерховому (нині СЮТ)  - діти переддошкільних груп. 5 лютого 1976 року звільнена М.М. Мазур з посади завідуючої і переведена працювати у дитячий садок №23, згодом вона померла.

З 3 лютого 1976 року посаду завідуючої займає Софія Олексіївна Новикова, на якій  працює 8 років. 20 жовтня 1983 року колектив садка святкував 20-річчя. В своїй доповіді Софія Олексіївна  відмітила, що дякуючи мудрості та  працьовитим рукам дружнього колективу, садок досяг вагомих  результатів, про що свідчать нагороди міськвно та відгук начальника міськвно М. М. Дарманського: «Сімнадцятий садочок – це «кузня кадрів».

2 серпня 1984 року до виконання обов’язків завідуючої приступила Ольга Климівна Гнідко. Попрацювала вона недовго - один рік, але про себе залишала гарні спогади в членів колективу.

Починаючи з 26 серпня 1985 року обов’язки завідуючої «Світлячка» взяла на себе Алла Іванівна Петровська, яка своїм життєвим кредом обрала вислів великого та мудрого педагога К. Ушинського: «Дорогу, як відомо, освітлює той, хто носить в собі сонце...». А в грудні 1988 року А.І. Петровська була  переведена очолювати дошкільний навчальний заклад №1.

Наказом № 1 від 2 січня 1989 року на посаду завідуючої було призначено Галину Михайлівну Кацідим. Цей рік став знаменним в історії закладу тим, що колектив відзначав 25-річчя дитячого садка. За багаторічну та добросовісну працю в питанні комуністичного виховання дітей, досягнуті успіхи в реалізації реформи школи колективу  садка винесено подяку міськно.

15 серпня  1991 року на підставі рішення Кам’янець-Подільської міської ради та наказу міського відділу освіти в закладі відкрито спецгрупу для дітей з  вадами слуху, яка була першою не лише в Кам’янці-Подільському, а й в Хмельницькій області.

У 2010 році досвід вчителя-сурдопедагога Василенко Н.В. «Формування навиків дактилювання у дошкільників з вадами слуху» схвалено експертною радою кафедри педагогіки і психології Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Цього ж року на базі закладу спільно з міською психолого-медико-педагогічною консультацією проведено засідання школи творчості для вчителів-дефектологів дошкільних навчальних закладів міста «Задоволення індивідуальних потреб дітей з вадами психофізичного розвитку під час навчально-корекційної роботи».

14 серпня 1996 року на посаду завідуючої  була призначена Анастасія Болеславівна Бабійчук.

19 червня 1997 року виконавчий комітет Кам’янець-Подільської міської Ради рішенням №344 «Про відкриття групи притулку для дітей віком від 2-х до 7-ми років, які залишилися без батьківського піклування при дошкільному виховному закладі №17» відкрив в закладі групу притулку для дітей даної категорії. Пріоритетним напрямом діяльності групи стало духовне виховання, основні напрацювання з даного питання узагальнені А.Б.Бабійчук в досвіді роботи «Духовні цінності в розвитку особистості дитини дошкільного віку».

Згідно наказу по Кам’янець –Подільському відділі освіти від 23 серпня 1996 року №90-а «Про організацію методичної роботи в дошкільних виховних закладах» в 1996-1997 навчальному році заклад визначено базовим з питань впровадження ідей національного виховання Софії Федорівни Русової. В 1997 році силами колективу створена народознавча Світлиця для ознайомлення дітей з предметами домашнього побуту і вжитку, національним історичним минулим українського нпроду. Тут проводяться заняття, семінари, Дні відкритих дверей, зустрічі з представниками дошкільних колективів міста. В 1998р. в обласному журналі «Педагогічний вісник» вміщено публікацію архівних матеріалів про перебування С.Ф.Русової в Кам’янець-Подільському.

1 лютого 2011 року завідуючою призначена Леся Валеріївна Беспала, яка на сьогодні продовжує працювати завідувачем дошкільного навчального закладу  №15. 24 жовтня 2013 року дошкільний навчальний заклад  відзначав свою ювілейну дату - 50 річчя з дня відкриття. В цей день працівників установи прийшли привітати знанні люди Кам’янеччини, серед них були депутат Верховної Ради України Володимир Мельниченко, міський голова Михайло Сімашкевич, начальник управління освіти і науки Світлана Старченко, спонсори, благодійники та випускники закладу.

Лозінську Наталію Іванівну призначили виконувати обов’язки завідувача закладу з 3 лютого 2014 року шляхом переведення з посади вихователя-методиста ДНЗ №9. Початок діяльності Наталії Іванівни  на посаді  керівника у Світлячку ознаменувався засідання міської творчої лабораторії ідей національного виховання, спрямованих на формування цілісної особистості за С.Русовою на тему: «Виховання духовності в дітей дошкільного віку засобами народних звичаїв і традицій».

Колектив «Світлячка» прагне,  щоб заклад славився талановитими дітьми, творчими педагогами, щедрими  батьками та мудрими керівниками.